piątek, 22 maja 2015

Wieża Quistorpa...


          ... Ruiny wieży Quistorpa znajdują się w Szczecinie na wzgórzu Arkony w Lesie Arkońskim. Trafiłem na nie przypadkiem. Wieża została wybudowana w latach 1900-1904. Był to rodzaj hołdu złożony przez Martina Quistorpa swojemu ojcu Johannesowi. Johannes Quistorp był szczecińskim fabrykantem, filantropem i osobą znaczącą w ówczesnym Szczecinie. 

          Jak podaje wikipedia "Podstawa wieży została zbudowana z ciosów kamienia. Na pierwszej kondygnacji znajdowała się letnia kawiarenka, która dzięki otwartym arkadom, była dostępna z każdej strony. Pomieszczenie przykryte zostało sklepieniem krzyżowym, a zamiast dachu wykonano nad nim taras widokowy. Na dwóch jego narożach znajdowały się monumentalne rzeźby alegoryczne uosabiające Handel i Przemysł autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla. W środkowej części tarasu znajdował się sześcioboczny trzon ceglanej wieży, przechodzący powyżej w kształt cylindra zakończonego krenelażem. Powyżej była mniejsza, też cylindryczna wieżyczka (również z krenelażem), która wieńczyła budowlę. Wieża mierzyła 45 metrów wysokości (52 m z masztem) i składała się z dziewięciu kondygnacji. Od strony obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły do wieży szerokie, kamienne schody, ułatwiające pokonanie stromego w tej części lasu odcinka drogi."

          Wieża została zniszczona w czasie II wojny światowej i nigdy jej nie odbudowano. Okoliczności zburzenia wieży nie są jasne. Poniżej przedstawiam stare ryciny ukazujące, jak wieża wyglądała w pełnej krasie. Trzeba przyznać, że miejsce to robiło wrażenie.

źródło: www.stud.pam.szczecin.pl


źródło: www.wikipedia.pl


          Na chwilę obecną ruiny wieży zostały wpisane do rejestru zabytków, jako ruina trwała. Interesujące jest, że w sumie niewielu mieszkańców wie o tym miejscu. Miejsce jest bardzo interesujące historycznie i położone w pięknej części Szczecina. Dodatkowo obok wieży znajduje się wejście do podziemnych tuneli (przedstawia je jedno z poniżej zaprezentowanych zdjęć). Jak podają różne źródła jeszcze w latach 80-tych możliwa była eksploracja tych tuneli. Podobno tunel na początku jest betonowy, a później przechodzi w drewniany. Aktualnie wejście do tunelu jest zawalone ziemią i kawałkami betonu. Wieża prezentuje się mniej więcej tak, jak na zdjęciach poniżej. Uderzają oczywiście wszechobecne bazgroły pozostawione przez pseudoartystów.




























          Uważam, że dla wielu miłośników historii i opuszczonych miejsc, jest to ciekawa propozycja. Warto się tam wybrać przy okazji niedzielnego spaceru. Dla lubiących aktywny wypoczynek dodam, że w Lasku Arkońskim znajduje się ścieżka zdrowia z całą masą sprzętu do ćwiczenia. :)


źródła:
  • www.wikipedia.org
  • www.ruszajwdroge.pl
  • www.stud.pam.szczecin.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz