piątek, 22 maja 2015

Fabryka benzyny syntetycznej w Policach...



          ... Police to niewielkie miasteczko położone ok. 20 km na północ od Szczecina. W okresie od 1937 roku do 1945 roku działała tam Fabryka Benzyny Syntetycznej HYDRIERWERKE POLITZ A.G., która zaopatrywała armię niemiecką w paliwo wytwarzane z węgla.


          Fabryka wybudowana została na miejscu zakładu regenerującego paliwo okrętowe, który działał tutaj wcześniej. Fabryka zajmowała powierzchnię 1.500 ha przy czym 200 ha obejmowało ścisłą zabudowę infrastruktury zakładowej.  Węgiel dostarczano ze Śląska i z Zagłębia Ruhry. W szczytowym okresie fabryka produkowała 15 % paliwa ogółem. Do pracy wykorzystywano więźniów z obozów pracy. Na terenie zakładu działało w sumie osiem obozów pracy. W czasie wojny pracowało tutaj ogółem ok. 30 tys. osób, z czego ok. 13 tys. zmarło lub zostało zamordowanych. 

          W latach 1944-1945 fabryka była intensywnie bombardowana. Pomimo tego faktu, fabryka zakończyła swoją działalność dopiero na kilka miesięcy przed końcem wojny.Po wojnie Police i tereny przyległe zostały oddane do dyspozycji wojskom ZSRR (do 25 września 1946 roku).  W okresie tym wywieziono z terenu fabryki większą część infrastruktury, maszyn, urządzeń, zbiorników etc. Nie darowano nawet szyn i podkładów kolejowych. Resztę zniszczeń dokonali złomiarze, którzy wynieśli, co tylko się dało.

          Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z tego miejsca. Niestety obiekty te są trudne do fotografowania z uwagi na fakt, że większość z nich jest położona w środku lasu, co widać na zdjęciach. Jednego z młynów węglowych prawie nie udało mi się sfotografować, tak jest zarośnięty i schowany wśród drzew.


































          Aktualnie na terenie fabryki znajduje się ścieżka dydaktyczno-turystyczna, którą opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej SKARB. Stowarzyszenie w każdą sobotę o godzinie 13.00 nieodpłatnie oprowadza po niej turystów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej 
SKARB
ul. Spółdzielcza 31
72-010 Police


...

Źródła:
  • www.skarb.police.pl
  • www.mapa.szukacz.pl
  • www.wikipedia.org



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz